Beograd zaista ume da bude sjajno mesto za život. Raznovrsni kulturni sadržaji, burni noćni život, veći broj radnih mesta nego u bilo kom gradu u Srbiji – prestonica Srbije je izuzetna! Ipak, Beograd je zbog svih svojih aduta, ujedno i najnaseljeniji grad u Srbiji.
U njemu prema poslednjem popisu stanovništva iz 2011. Godine živi čak 1.659.440 stanovnika, a mnogo je i turista, kao i državljana Srbije koji privremeno borave u Beogradu u svakom trenutku, pa je procena da je u našoj prestonici u svakom trenutku i preko 2.000.000 ljudi.
Iako i velika naseljenost donosi brojne prednosti, ona dolazi i sa određenim manama. Pre svega – sa gužvom u saobraćaju. Kako će vam reći mnogi saobraćajni inženjeri, ulice Beograda prosto “nisu predviđene za ovoliki broj stanovnika”. Istražili smo u kojim je to ulicama i delovima Beograda najveća gustina saobraćaja i gde to dolazi do čuvenog “špica”. U nastavku teksta predstavljamo vam šta smo saznali!
Vračar – mala gradska opština puna dešavanja
Vračar je mala opština, od svega 292 ha, a ujedno ima i najveću gustinu naseljenosti u Beogradu.
Prema popisu iz 2011. godine, ovde živi nešto manje od 60.000 stanovnika. Osim toga, Vračar je poznat kao opština u kojoj je cena kvadrata među najskupljim u Beogradu, pa je zbog visokog životnog standarda stanovnika sasvim logično pretpostaviti da ogromna većina poseduje vozilo.
Osim toga, na Vračaru ima mnogo kompanija i poslovnih prostora, pa je preko radne nedelje broj ljudi koji njime saobraća još veći! Šlep služba na Vračaru je često tražena ovde zbog sitnijih “čukanja” uzorkovanih gužvom u malim ulicama ove gradske opštine.
Najveća gustina saobraćaja na Vračaru je u Ulici cara Nikolaja, na Slaviji, u Mekenzijevoj, kao i na Južnom bulevaru.
Krug dvojke – pronalazak parkinga najteži
Čuveni “krug dvojke” je geografski, ali i sociološki pojam, koji se odnosi na deo Beograda smešten u okviru kruga koji obilazi tramvaj 2. Sociološki je zato što se ovaj termin koristi radi obeležavanja “beogradske buržozije”. I zaista, upravo je ovo deo grada u kome, osim Dedinja, živi najimućnije stanovništvo.
Osim toga, ovaj deo grada je pun prodavnica, znamenitosti, kulurnih sadržaja, butika, kafića i restorana. Ovde je gustina saobraćaja zbog svih navedenih faktora zaista najveća. Pre svega tokom saobraćajnog špica, kada Beograđani polaze ili se vraćaju sa posla.
Mostovi Beograda najskloniji zagušenju
Ko se nije vozio nekim od mostova u Beogradu usred špica, taj nikad nije bio u gužvi!
Najveća gustina saobraćaja na mostovima u Beogradu se tradicionalno stvara od ranog jutra, a ne prestaje do 13, 14 časova. Onda opet počinje oko 16 časova i završava se nakon 19, kada se svi vrate sa posla.
Mostovi na kojima je najveće zagušenje su: Brankov most, Gazela i Pančevački most.
Kako ovi mostovi praktično nemaju alternativu za prelazak od jednog do drugog mesta u gradu, ovo je i najveći razlog ogromne gužve na njima.
Glavne ulice Novog Beograda
Novi Beograd prednjači po odličnoj infrastrukturi, pa u njegovim ulicama uglavnom nema mnogo gužve. Ovo je prostrana opština, sa velikim ulicama, ali i najvećim brojem stanovnika u prestonici!
U sporednim ulicama, gustina saobraćaja je uglavnom mala, ali u “glavnim” ulicama na Novom Beogradu, ona je zbog povezanosti sa celim gradom, kao i sa autoputom među najvećim!
Novobeogradske ulice u kojima možete očekivati gužvu su: Autoput Novi Beograd, naročito u smeru ka gradu, kao i u ulici Bulevar Mihajla Pupina. Ujutru i popodne tokom radnih dana ovde se često stvaraju i gužve.
Ulice u kojima su česti saobraćajni čepovi
U prestonici ima i ulica koje nisu zagušene zbog velikog broja stanovnika, već drugih faktora koji sprečavaju normalno odvijanje saobraćaja, pa se neretko događaju začepljenja.
Na primer, to je ulica Mite Ružića na Zvezdari. Ovo je jedina ulica kojom se može pristupiti Mirijevu iz Bulevara kralja Aleksandra, sa Karaburme ili drugih delova grada na ovoj strani Beograda. Možete da zamislite koliko ovde mile automobili tokom jutra i večeri!
Slične ulice postoje i u Zemunu, kao i na Banovom Brdu. Zbog čepova koji koče prestonicu, nekada se iz tačke A do tačke B stiže i do 5 puta sporije nego što bi to bilo tokom normalnog odvijanja saobraćaja!
Kako izbeći gužvu?
Ako ovo čitate da biste se informisali o tome gde možete da očekujete gužvu, sigurni smo da će vam ovaj tekst pomoći kao generalni vodič, ali je ipak najbolje da se informišete o stanju na putevima pre nego što sednete za volan. Tu će vas sačekati najažurnije informacije na osnovu kojih ćete sa lakoćom doneti odluku o maršruti.
Takođe, pogledajte informacije o radovima na putevima, koji uglavnom izuzetno usporavaju saobraćaj. Ovo će vam dodatno pomoći da odlučite kuda da krenete na putovanje. I na kraju, pokušavajte da izbegavate da putujete tokom saobraćajnog špica.
Spremite strpljenje i dobru muziku za automobil. Srećan put!
Be the first to comment