Studentska kuhinja – recepti za početnike

Svi su prošli kroz stadijum kada im je vrhunac kuvarskog umeća bio da napravite kajganu ili kuvane viršle. Neki su iz tog stadijuma izašli brže, a neki sporije. Neki su i dalje u tom stadijumu i nemaju naročitu želju da se to promeni. U koju god grupu da spadate, neki osnovni recepti koje obično usmenim putem prenose mame, bake ili drugi vrsni kuvari iz neposrednog okruženja često su zlata vredni. Bilo da su to saveti, bilo da su postupci spremanja, ili čitavi recepti, oni su deo puta ka savladavanju samostalnog obavljanja ovog zanata.

Osim toga, internet je pun recepata složenih i veličanstvenih jela, ali nekad Vam treba samo nešto jednostavno, da pregurate obrok (usled nedostatka vremena, volje i/ili sredstava). I tu Vam ovi jednostavni recepti mogu biti od pomoći.

Studentska razljevuša

Ovo jednostavno pecivo od brašna će biti Vaš kec iz rukava u situaciji kada niste u situaciji da izađete iz kuće, a nestalo Vam je hleba, ni jedna prodavnica ne radi, a Vi u kući nemate ništa osim najosnovnijih namirnica. Nije nešto što ćete spremati kada dođu gosti, ali može poslužiti kao pristojna zamena za hleb, kada nemate drugog rešenja.

Potrebno je:

7 kašika brašna

2 jaja

voda

Zamutite smesu da bude malo gušća od one kada pravite palačinke. U smesu možete dodati malo soli, po želji. Tepsiju podmažite uljem. U nju prespite smesu, stavite u zagrejanu rernu i pecite. Pecivo je brzo pečeno, a Vi to možete proveriti tako što ćete čačkalicom da ga probodete i kad više ništa ne bude ostajalo na čačkalici – možete da ga izvadite iz rerne.

Patišpanj

Ako žudite za slatkim, a niste baš vrsan poslastičar, možda ovaj jednostavan slatkiš može utoliti vašu želju. Takođe je dobra osnova za razne druge kolače, jer joj možete dodati različite filove i voće.

Potrebno je:

Testo

6 jaja

6 kašika šećera

6 kašika brašna

Preliv

2 šolje šećera

2 šolje vode

Umutite jaja sa šećerom. Zatim dodajte brašno. Promešajte, i kada se smesa lepo sjedini, prespite je u pleh koji ste prethodno namazali uljem i potom posuli brašnom.  Stavite u zagrejanu rernu i pecite, a postupak provere da li je testo pečeno je identičan kao i u prethodnom receptu.

U međuvremenu, sjedinite šećer i vodu, naspite u šerpu i, kad provri, kuvajte par minuta. Ovim prelivom zalijte ispečeno testo dok je još vruće.

Paradajz čorba

Ukoliko želite lagan obrok (ili nemate rernu, pa su prethodni recepti neizvodljivi), čorba je uvek dobro rešenje.

Potrebno je:

malo ulja

1.5 kašika brašna

paradajz sos

voda

razni začini po želji (1.5 kafena kašika soli, 1.5 kafena kašika vegete, bosiljak, origano…)

Potrebno je da ugrejete ulje, pa da na njemu kratko propržite brašno. Potom se sipaju voda i paradajz sos, u razmeri koja Vama odgovara, a zavisno od toga da li želite da čorba bude gušća ili ređa. Tada dodajete i začine. Kuvajte oko 15 minuta na umerenoj vatri, a možete dodati i testeninu i nakon toga kuvati još 5 do 10 minuta, ili koliko je naznačeno na pakovanju.

Razume se da je ovo „prva pomoć“ što se kuvanja tiče, ali znamo neke kojima se i te kako isplatila u nekoliko navrata. A kada savladate osnove i postignete to da nećete ostati gladni ako ostanete sami , sve ostalo je samo nadogradnja!

About Marija Kuzmanović 23 Articles
Diplomirala menadžment u turizmu, a onda se predomislila, upisala i završila psihologiju na Filozofskom fakultetu u Beogradu. Piše otkad zna za sebe, a osim njene porodice, psihologije i pisanja, najviše uživa u putovanjima, čitanju, domaćoj kafi i seriji Prijatelji. Od skora ima svoj blog "Dnevna doza mentalnog zdravlja", čiji je cilj da pomogne ljudima da što bolje upoznaju sebe i da vode što kvalitetniji život.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


nineteen + 16 =