Svakome se verovatno bar jednom u životu desio napad dijareje. Može biti veoma neugodan i da se pojavi u nekim nama važnim trenucima, kao što su godišnji odmor ili određeni događaj.
Grčevi u stomaku, vodene stolice i nadutost jesu neki od najčešćih simptoma proliva. Međutim, ako se desi da dijareja postane češća u roku od nekoliko dana, određena ishrana i lek za proliv pomoći će vam da ublažite trenutne simptome i imate čvršću stolicu.
Ostanite sa nama u nastavku i otkrijte kako treba da izgleda ishrana kod proliva i kada bi trebalo da posetite doktora.
Kako zaustaviti proliv kod kuće?
Dijareja uglavnom nestane kroz par dana i to bez lečenja. Da biste lakše podneli pomenute simptome proliva, možete slediti korake u nastavku:
- Unosite dovoljno tečnosti u toku dana, uključujući sokove, čorbe i vodu. Trebalo bi da izbegavate alkohol i kofein;
- Postepeno počnite da jedete hranu koja sadrži malo vlakana, što će pomoći stolici da se vrati u normalu;
- Nekoliko dana izbegavajte mlečne proizvode, začinjenu hranu i druge masne namirnice;
- Pijte lek za proliv, kog možete kupiti bez recepta. On može pomoći da vam se smanji broj tečnih stolica i da kontroliše teže simptome;
- Dobro rešenje je uzimati probiotike, koji pomažu da se uspostavi zdrava ravnoteža crevnog trakta, jer povećavaju nivo dobrih bakterija. Možete ih pronaći u kapsulama i tečnom obliku, dok su neki prirodno zastupljeni u određenim namirnicama, kao što je jogurt.
- Koristite aktivni ugalj sa probiotikom. Pomoći će digestivnom sistemu da normalno funkcioniše i očuvaće ravnotežu crevne mikroflore. Brojna isksutva su potvrdila da aktivni ugalj deluje povoljno, kada je u pitanju regulacija probave, i detoksikuje organizam.
Ishrana kod proliva
Možda ste pomislili da ishrana nije od velikog značaja kada je u pitanju lečenje proliva, ali pažljiv odabir namirnica vam i te kako može pomoći da ublažite simptome i da se osećate zdravstveno bolje.
Bilo bi dobro da jedete hranu koja se lako vari, a koja će pomoći da se apsorbuje manje vode iz stolice. Prema tome, ishrana kod proliva treba da uključuje sledeće namirnice:
- žitarice (pirinčane ili ovsene kaše)
- banana
- sok od jabuke
- beli pirinač
- tost ili hleb
- kuvani krompir
Konzumirajte veći broj manjih porcija u toku dana, jer ćete tako pomoći svom probavnom sistemu da se ne preoptereti. Dobar lek za proliv jeste probiotik, koji se uzima kao dodatak ishrani i koristi se kod hroničnih i akutnih dijareja (uzima se zajedno sa antibioticima). Takođe se može uzimati i tokom dijareja, koje nastanu u toku putovanja, kako bi se regulisala crevna flora i podigao imunitet.
Kada posetiti lekara?
U velikom broju slučajeva, dijareja se izleči za nekoliko dana kod kuće bez potrebe da konsultujete lekara. Ali ako vam ona potraje duže od 2-3 dana, bilo bi dobro da se posavetujete sa lekarom da biste izbegli potencijalne komplikacije. Razlozi zbog kojih bi trebalo da posetite lekara u slučaju dijareje su sledeći:
- krv pri pražnjenju creva;
- groznica;
- znakovi dehidratacije, poput suvih usta;
- hronična dijareja;
- nagli gubitak težine;
- bol u stomaku;
- mučnina, koja traje duže od 48 sati.
Stariji, kao i mala deca, koja imaju proliv, trebalo bi da posete lekara, ako se njihovo zdravstveno stanje ne poboljša vremenom. Ukoliko ste primetili da imate stomačne probleme nakon konzumiranja određene hrane, takođe bi bilo dobro da posetite doktora.
Prilikom pregleda, recite mu sve o svojim simptomima i konsultujte se sa njim po pitanju daljeg lečenja. Postoji mogućnost da nije u pitanju veliki problem, ali blagovremeni odlazak na pregled lišiće vas sumnje na potencijalnu Kronovu bolest, alergičnost na hranu i neke druge zabrinutosti.
Be the first to comment