Šta su plodni dani i kako se računaju?

Test za trudnoću i kalendar

Plodni dani predstavljaju period u menstrualnom ciklusu žene kada je verovatnoća začeća najveća. Iz tog razloga, mnogi parovi koji planiraju trudnoću su zainteresovani da saznaju kako ih mogu izračunati.

U nastavku teksta ćemo vam otkriti odgovor na ovo, ali i brojna druga pitanja. Ali krenimo redom: najpre je bitno razumeti pojam menstrualnog ciklusa, ovulacije i menstruacije. 

#1 Menstrualni ciklus

Menstrualni ili mesečni ciklus je period izmedju dva menstrualna krvarenja. Počinje sa prvim danom menstruacije (uključujući i njega) i traje do prvog dana naredne menstruacije (ne računajući taj dan).

U proseku, ciklus kod većine žena traje od 28 do 32 dana. Neke žene mogu imati i kraći i duži ciklus, od 21 do 35 dana, što se takođe smatra normalnim.

Tokom menstrualnog ciklusa u jajnicima se sintetišu hormoni i sazreva jajna ćelija. Ovde dolazimo do saznanja o tome šta je ovulacija. Reč je o procesu kojim telo otpušta jedno ili više zrelih jajnih ćelija iz jajnika prema jajovodu, u kojem se može dogoditi oplodnja spermatozoidom. 

Ovulacija se dešava jednom mesečno, sredinom ciklusa, i traje 24h, a prema nekim autorima ovaj period se proširuje na 12-48h.

Ukoliko se tada dogodi oplodnja, ona se dalje razvija u pravcu trudnoće.

Međutim, ako jajna ćelija ne bude oplođena, dalje nastupa njeno dezintegrisanje, a zatim i menstruacija.

#2 Kako znati kada ste u plodnim danima? 

Već smo naveli da je jajna ćelija sposobna za oplodnju u periodu od 12 do 48 časova. S druge strane, spermatozoidi mogu da prežive u ženskim polnim putevima do 5 dana.

Uzimajući ove informacije u obzir, u potencijalno plodne dane, osim dana same ovulacije, treba uračunati 5 dana pre ovulacije i 3 dana posle ovulacije.

Ostali dani u ciklusu se smatraju neplodnim danima, mada to uvek treba uzimati sa dozom rezerve.

Valja napomenuti da izbegavanje plodnih dana, kao vrste kontracepcije, često može dovesti do neželjene trudnoće. Ne postoji garancija da je tokom neplodnih dana nemoguće zatrudneti, već je ta šansa znatno smanjena. Zato vam savetujemo da se okrenete proverenim metodama kontracepcije.

#3 Simptomi ovulacije

Poznavanje sledećih simptoma ovulacije vam može pomoći u predviđanju plodnih dana:

  • Pojačan libido;
  • Blagi grčevi do umereni bolovi u stomaku; 
  • Osetljive i bolne grudi;
  • Promena položaja i čvrstoće grlića materice (postaje mekši i otvoreniji);
  • Pojačan cervikalni sekret, nalik belancetu jajeta;
  • Nalet energije i dobrog raspoloženja;
  • Lagani porast bazalne temperature tela.

Preporučljivo je da pratite ove simptome nekoliko meseci kako biste mogli da se oslonite na njih.

Takođe, treba imati u vidu da nisu potpuno pouzdani. Na primer, osećaj nadutosti i grčevi se mogu javiti i zbog stomačnih problema, a pojačani vaginalni sekret usled infekcija, polno prenosivih bolesti ili konzumiranja nekih lekova.

Par gleda slike sa ultrazvuka

#4 Računanje plodnih dana

Na raspolaganju su vam razne metode koje vam mogu pomoći da odredite vaš period plodnih dana, uz malu napomenu: imajte u vidu da su varijacije mesečnog ciklusa uvek moguće, što se svakako odražava i na plodne dane. 

Kalendar plodnih dana

Plodne dane ćete najlakše moći da pratite ukoliko svakog meseca, odnosno ciklusa, vodite kalendar u koji upisujete prvi dan menstruacije. To je ujedno i prvi dan ciklusa. Dan ovulacije biće 14. dana, što bi značilo da će plodni dani biti od 9. do 15. dana ciklusa. Veoma jednostavno.

Ipak, ukoliko vaš ciklus nije redovan, moraćete da se oslonite na druge metode, najpre na prepoznavanje simptoma koji prate plodne dane.

Merenje bazalne temperature 

Tokom ovulacije bazalna telesna temperatura (temperatura tela u stanju mirovanja) porašće neznatno, od 0,4 do jednog stepena Celzijusa

Temperaturu merite oralno, stavljajući toplomer u usta, ispod jezika, uvek na isto mesto. Beležite izmerenu vrednost svakog dana, počevši od prvog dana ciklusa. Dan ovulacije uzima se za prvi dan kada je temperatura počela da raste.

Bilingsonova metoda – praćenje vaginalnog sekreta

Tokom ovulacije dolazi do porasta luteinizirajućeg hormona (LH), koji stimuliše rad cervikalnih žlezda. To dovodi do pojačanog lučenja cervikalne sluzi.

Vaginalni sekret postaje obilniji, ređi, prozirniji, sluzav i lepljiv (nalik sirovom belancetu). Ovo se ne dešava slučajno.

Naime, samo uz prisustvo cervikalne sluzi spermatozoidi se mogu kretati ka jajnoj ćeliji, što je preduslov za njenu uspešnu oplodnju.

Test trake za ovulaciju (LH trake)

Ove trake predstavljaju kućne testove za praćenje ovulacije. Vrlo su slične kućnim testovima za utvrđivanje trudnoće.

Uz aparat se dobija određen broj traka, jer je ovaj test potrebno raditi više dana uzastopno.

Za postizanje preciznih rezultata preporučuje se da ga radite u poslepodnevnim časovima (između 12h i 20h) i to svakog dana u isto vreme. Dodatni savet je da 2h pre testa ne mokrite i ne konzumirate velike količine tečnosti.

Ova vrsta testa detektuje u urinu povišene vrednosti LH hormona, koji izaziva ovulaciju.

Skok vrednosti LH dešava se otprilike 12-36h pre ovulacije. 

Mikroskop za ovulaciju

Reč je o mini optičkom uređaju za individualnu i višekratnu upotrebu koji prati kristalizaciju osušenog uzorka pljuvačke.

Pod uticajem hormona, tokom ovulacije je prisutna povišena količina natrijuma u pljuvački. Zbog toga će tokom plodnih dana slika će imati izgled paprati, dok će za vreme neplodnih dana imati izgled raštrkanih tačkica.

Folikulometrija – ultrazvučno praćenje ovulacije

Ova metoda podrazumeva seriju ultrazvučnih pregleda u cilju praćenja rasta folikula u jajniku.

Folikul sadrži jajnu ćeliju. Tokom ciklusa on raste. Kad dostigne određenu veličinu, puca i oslobađa jajnu ćeliju u procesu ovulacije. 

Kod žena čiji ciklus traje 28 dana folikulometrija se radi od 9. do 20. dana ciklusa. Uz pomoć nje će vaš doktor odrediti kada je najbolje vreme za pokušaj začeća.

Nadamo se da smo vam je ovaj tekst bio zanimljiv i koristan. 

Kada jednom savladate računanje plodnih dana, biće vam lako da procenite u kom periodu ovulirate i kada je najbolje da imate seksualne odnose u cilju začeća.Međutim, ako je trudnoća nešto što želite da izbegnete, ne zaboravite: računanje plodnih dana nije sigurna opcija i ne treba ga koristiti u svrhu kontracepcije.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


one × two =