Na “Enfildu” prvi put izvedena 19. oktobra 1963, i ubrzo je ušla na listu top 10. Kompozitor pesme je Ričard Rodžers, a tekst je napisao Oskar Hamerštejn.
Ako iole simpatišete fudbal, sinoć ste gledali prenos iz Madrida finala Lige šampiona, duel Liverpula i Totenhema. Ako pratite fudbal, sigurno ste čuli za “Kop”, tribinu iza jednog gola na “Enfild roudu”, stadionu Liverpula, sa koje navijači bodre svoj tim, a pred svaki meč poručuju im kultnom pesmom You never walk alone (Nikada nećeš koračati sam) koliko ih vole.
a tribina, zvana “Kop”, postala je sinonim za ljubav prema klubu, za neraskidivu vezu igrača i navijača. Fudbaleri se menjaju, na tribinu stižu nove generacije navijača, ali pesma koja ih spaja je nepromenljiva i večna. Ova priča o tim navijačima i toj pesmi ima dva dela. Prvo ćemo o nastanku pesme, a u nastavku o imenu “Kop”.
Kompozitor pesme je Ričard Rodžers, a tekst je napisao Oskar Hamerštejn. Delo je nastalo 1945. u okviru mjuzikla “Karusel”, ali je hit postala tek 1963. u izvođenju grupe “Geri i Pejsmejkeri”. U to vreme Liverpul je bio jedan od prvih klubova koji je zaposlio disk-džokeja. Pred utakmicu i u poluvremenu puštao je hitove, a prednjačili su, naravno, “Bitlsi”, koji su bili iz Liverpula i tih godina krenuli u osvajanje muzičkog sveta.
POČETAK I KRAJ SVAKOG MEČAVREMENOM je čuvena pesma prerasla u nezvaničnu himnu navijača Liverpula, postala deo rituala pred svaku utakmicu, ali i na kraju. Ako nekoga zanimaju reči pesme, na internetu postoji prevod i na srpski. Stihovi su balada, poruka da glava uvek treba da bude podignuta, da posle kiše, vetra i mraka stiže sunce i da treba hodati sa nadom u srcu jer “nikada nećeš koračati sam””.
Postoji i datum “premijere” pesme You never walk alone – 19. oktobar 1963. na meču Liverpul – VBA. Pesma je ubrzo ušla na listu top 10, zatim je zasela na prvo mesto i ostala četiri nedelje na vrhu.
Za istoriju naziva “Kop” se treba vratiti na granicu 19. i 20. veka, u januar 1900. godine i otići čak u Južnu Afriku, odosno u Drugi englesko-burski rat! Jedna bitka trajala je dva dana, 23. i 24. januara odvijala se na reci Tugela, 38 kilometara od grada Ledismita. Tačno mesto sukoba na holandskom jeziku je “Spion kop” a prevod tih reči je “špijun” (spion) i “brdo” (kop).
Brdo su branili Buri, a napadali Englezi. Tokom bitke je prelazilo iz ruku u ruku, ali pošto ovo nije izveštaj o bici evo samo konačnog bilansa: Britanci su izgubili 243 vojnika, dok je 1.250 bilo ranjeno ili zarobljeno. Buri su imali 68 mrtvih i 335 povređenih. Istorija kaže da su bitku dobili Buri, ali s obzirom na brojne žrtve na obe strane izgubili su i jedni i drugi.
Kao kuriozitet navodi se da se na strani Engleza borio Mahatma Gandi, budući indijski lider, a ratni izveštač sa lica mesta bio je budući britanski premijer Vinston Čerčil…
Britanskim vojnicima podignut je spomenik, ali trajnu uspomenu čuvaju – navijači. Najpoznatiji su oni Liverpulovi koji su svoju tribinu iza gola krstili “Kop”. Nisu i jedini. Tribina na stadionu Šefild Vednsdeja nosi ime “Spion kop”, isto je sa jednom tribinom na objektu ragbi kluba u Viganu. Jedno selo u blizini Notingema takođe se zove “Spion kop”.
Be the first to comment