
Od aprila meseca pojedini trgovinski lanci su počeli da naplaćuju najlonske kese. Cilj ovoga je da se ograniči potrošnja kesa, a time smanji zagađenje životne sredine. Kese neće potpuno biti potisnute iz upotrebe, već uz određenu naknadu će moći da se kupe. Većina potrošača se vrlo brzo prilagodila novom pravilu.
Međutim jedan domaći maloprodajni lanac, Kompanija Univerexport, povezala je ekologiju sa lepom humanitarnom akcijom. Početni slogan akcije je bio „Recite NE plastičnoj kesi i nešto lepo će da se desi“ i time su već najvljivali dobra dela. Kampanja je završena početkom septembra pod novim sloganom „Recite NE plastičnoj kesi i nešto ovako lepo se desi“. Kompanija je odlučila da uz pomoć svojih kupaca sakupi novac i donira ga deci oboleloj od raka. Sakupljen je ukupan iznos od 4 000 000 dinara.
Univerexport je u okviru ove humanitarne akcije podrazumevao sledeće, uz svaki račun na kome nije otkucana plastična kesa donirana su 2 dinara udruženju Nurdor, nacionalnom udruženju za decu obolelu od raka.
Ovu akciju je podržao veliki broj ljudi, pa tako procenjuju da je u svakom objektu, svakog dana, tek svaki treći kupac kupio plastične kese. Izraženo u procentima potrošnja plastičnih kesa smanjena je za čak 68%. Akcija je trajala samo mesec dana gde 1.960.086 računa nije imalo plastičnu kesu. U kompaniji Univerexport veoma su srećni i zadovoljni rezultatima. Postigli su veliki značaj za očuvanje životne sredine, ali su naročito ponosni na svoje kupce koji su pokazali izuzetnu humanist i time omogućili donaciju udruženju Nurdor u vrednosti od 4 000 000 dinara.
Kupci su zaista zadovljni i podržavaju akciju, ovo ih je još više motivisalo da ne kupuju plastične kese, jer time doniraju novac deci. Predlažu da se ovake ili slične akcije ponove, jer od društveno odgovornog poslovanja svi imamo mnogostruke dobrobiti.
Be the first to comment