Pravila, zabrane i obaveze vozača električnog trotineta?

Pravni saveti – pravila, zabrane i obaveze vozača električnog trotineta?

 Pre zakonske regulative, u periodu pravnog vakuma, električni trotinet su mnogi vozili i koristili kao prevozno sredstvo po kolovozu, biciklističkim stazama i trotoarima,  čak su njime upravljale osobe sa manje od 14 godina, bez zaštitne opreme i kacige. Takvo postupanje nije moglo biti kažnjivo, jer sam zakon nije prepoznavao električni trotinet, kao prevozno sredstvo.

Tek sa izmenom i dopunom Zakona o bezbednosti saobraćaja na putevima, koje su stupile na snagu dana 15.09.2023.god., reguliše se ovo vozilo, ali kao lako električno vozilo, što je dodatno izazvalo zabunu u praktičnoj primeni odredaba zakona.

Lako električno vozilo definisano je kao motorno vozilo sa najmanje dva točka, sa mehaničkim upravljačem, bez mesta za sedenje, čija trajna nominalna snaga elektromotora nije veća od 0,6 kW, čija najveća konstruktivna brzina ne prelazi 25 km/h i čija masa praznog vozila ne prelazi 35 kg.

Definisana brzina kretanja

 Zakon ograničava najveću dozvoljenu brzinu lakog električnog vozila na 25 km/h,

Mesta gde je dozvoljeno upravljati

  • Vozač lakog električnog vozila obavezan je da za kretanje koristi biciklističku stazu, pešačko-biciklističku stazu ili biciklističku traku.

S obzirom da javne površine nisu u potpunosti opremljene navedenim površinama za kretanje ovog tipa vozila, zakonodavac propisuje izuzetke:

– ukoliko ne postoji mogućnost kretanja biciklističkom stazom, pešačko-biciklističkom stazom ili biciklističkom trakom, vozač lakog električnog vozila može se kretati kolovozom na putu na kome je brzina kretanja ograničena na najviše 30 km/h.

– vozač lakog električnog vozila koji je navršio 18 godina života, može se kretati kolovozom na putu na kome je brzina kretanja ograničena na najviše 50 km/h.

– sa brzinom ne većom od 10 km/h, ovo vozilo može se kretati po pešačko-biciklističkoj stazi, s tim što se primenjuju odredbe ovog zakona o kretanju po biciklističkoj stazi.

Vozač je dužan da postupa sa naročitom opreznošću prema pešacima, tako da ne ometa kretanje, odnosno ne ugrožava bezbednost pešaka.

Vozač lakog električnog vozila, kada se kreće kolovozom, sme da koristi kolovoz u širini od najviše 1 m od desne ivice kolovoza, osim na delu puta ispred raskrsnice ili drugog mesta na kome vozilo skreće ulevo, odnosno kada vrši preticanje ili obilaženje.

Zabrane, obaveze i dužnosti vozača

Zakonodavac propisuje da:

–  Lice mlađe od 14 godina ne sme da upravlja lakim električnim vozilom na javnim putevima;

– Ukoliko na putu postoji biciklistička traka, vozač bicikla, lakog električnog vozila, mopeda i lakog tricikla mora da se kreće desnom biciklističkom trakom u odnosu na smer kretanja saobraćaja;

– Na biciklističkim stazama za saobraćaj u oba smera vozila, vozač bicikla ili lakog električnog vozila mora da se kreće desnom stranom u smeru kretanja vozila;

– Ako se dva ili više vozača bicikala, lakih električnih vozila, mopeda i tricikala kreću u grupi, dužni su da se kreću jedan za drugim;

-Vozač lakog električnog, pri upravljanju, ne sme da: 1) ispušta upravljač iz ruku, 2) sklanja noge sa pedala, odnosno oslonca za noge, osim u slučaju oslanjanja kada vozilo nije u pokretu, 3) se pridržava za drugo vozilo,4) vodi, vuče ili potiskuje druga vozila, odnosno životinje, osim da vuče priključno vozilo koje je proizvedeno kao priključno vozilo namenjeno za vuču od strane vrste vozila koja isto vuče, 5) dopusti da vozilo kojim upravlja bude vučeno ili potiskivano, 6) prevozi predmete koji mogu da ga ometaju tokom upravljanja, 7) upotrebljava na oba uva slušalice za audio uređaje.

-Vozač ne sme prevoziti drugo lice na lakom električnom vozilu.

Oprema koju vozač lakog električnog vozila mora imati prilikom vožnje

  • Za vreme dok upravlja lakim električnim vozilom,vozač mora na glavi da nosi zakopčanu zaštitnu biciklističku kacigu.
  • Svetloodbojni prsluk,kada se kreće kolovozom, a kada se kreće biciklističkom stazom, odnosno pešačko-biciklističkom stazom, mora nositi svetloodbojni prsluk ili biti osvetljen ili označen reflektujućom materijom noću i u uslovima smanjene vidljivosti.
  • Da ima postavljenu nalepnicu, koju izdaje Agencija za bezbednost saobraćaja, iz koje se može utvrditi snaga elektromotora, konstruktivna brzina i masa praznog vozila.

Protivpravno postupanje vozača zakonom je kažnjivo.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


five × five =