Kako su nastali logoi najpoznatijih bendova XX veka?

Fotografija: www.kultivisise.rs

Zauzimali su počasno mesto na omotima ploča i CD-ova. Mnogi su završili kao tetovaže. Neki su postali simboli rok kulture. Generacija naših roditelja nosila ih je na majicama. Nosimo ih i mi, jer muzika koja ide ruku pod ruku sa njima i dalje živi, iako sam bend možda više zvanično ne postoji.

U nekom trenutku su postale trend, pa su ih nosili i oni koji nemaju dodirnih tačaka sa tom muzikom.

Ali, kako su nastali? Ovo su priče koje se kriju iza nastanka zaštitnih znakova nekih od najslavnijih bendova prošlog veka.

The Rolling Stones

 

Izvor: Amazon

Jedan od najpoznatijih logoa na svetu, Jezik i usne (Tongue and Lips), dizajnirao je britanski grafički dizajner Džon Peš 1970. godine. Postoji miskoncepcija da je to delo Endija Vorhola – ne samo zbog činjenice da je ovaj umetnik imao veliki uticaj na Peša, što se u njegovom radu i vidi, nego i jer je prvi put upotrebljen 1971. godine sa izlaskom albuma Sticky Fingers, čiji je kontroverzni dizajn omota smislio (naravno) Vorhol.

 

Logo je zamišljen da predstavlja njihovo buntovništvo i nepodnošenje autoriteta, uz očiglednu seksualnu konotaciju. Dizajner je inspiraciju našao u hindu boginji Kali, koju predstavljaju sa isplaženim jezikom, ali i samom Džegeru.

Naime, izjavio je da, kada ga je upoznao, prva stvar koju je primetio bila je koliko su velika njegova usta. Izglasan je za najbolji logo benda ikada 2008. godine, pa je i u ovom tekstu na prvom mestu.

Led Zeppelin

Izovr:Amazon

Mnogima je misterija šta predstavljaju 4 simbola na logu ovog benda.

Gitarista i osnivač grupe, Džimi Pejdž, došao je na ideju da urade nešto drugačije. Bili su pred objavljivanjem četvrtog albuma, članova grupe je bilo četiri, pa je svako dizajnirao po jedan simbol.

Prvi u nizu je upravu Pejdžov, koji izgleda kao ZoSo. On ga je sam dizajnirao i nikad nije objasnio njegovo pravo značenje. Neki tvrde da se simbol prvi put pojavio 1557. godine i predstavlja Saturn.

Basista Džon Paul Džouns je izabrao drugi. Našao ga je u Knjizi simbola Rudolfa Koha i  predstavlja samopouzdanu i kompetentnu osobu.

Sledeća su tri ukrštena prstena, koje je bubnjar Džon Bonam izabrao iz iste knjige. Predstavljaju oca, majku i dete. Slučajno ili ne, to je takođe naopačke okrenuti znak Ballantine piva.

Na kraju je simbol koji je dizajnirao pevač Robert Plent. Pero u krugu je, po njemu, amblem pisca, a vezuje se i za izgubljenu civilizaciju Mu.

Postoji još jedan, manji simbol, koji je izabrala Sendi Deni, vokal. Dodali su ga zbog njenog doprinosa pesmi The Battle of Evermore. To je stari hrišćanski simbol za božanstvo.

Queen

izvor:Amazon

 

Dizajnirao ga je sam Fredi Merkjuri pre izlaska njihovog prvog albuma. Inspiracija mi je bio Kraljevski grb Ujedinjenog Kraljevstva. Umesto grba se nalazi veliko, crveno slovo Q, a umesto jednoroga horoskopski znaci članova benda: 2 lava (Džon Dikon i Rodžer Tejlor), kraba (Brajan Mej je rak) i dve vile koje predstavljaju Fredija, rođenog u znaku device.

Ne zna se šta predstavlja feniks na vrhu. Možda je Fredi jednostavno mislio da izgleda kul, što je potpuno legitimno.

AC/DC

izvor:Amazon

Logo ovog benda je u tesnoj vezi sa njihovim imenom. AC/DC je skraćenica za naizmeničnu (alternating current) i jednosmernu struju (direct current). Visoki napon sadržan u imenu karakteriše i njihovu muziku i energiju, pa odatle i munjica u sredini.

Na ovu ideju su došli Angus i Malkolm Jang, nakon što je njihova sestra Margaret videla ove inicijale na šivaćog mašini. Na osnovu toga je Džerard Huerta 1977. godine dizajnirao svima dobro poznat logo.

Što se tiče fonta, preuzet je iz Gutenbergove Biblije, što je u skladu sa biblijskom referencom u imenu njihovog albuma Let There Be Rock, sa čijim izlaskom je logo prvi put upotrebljen.

Nirvana

izvor:Amazon

Žuti smajli sa iksićima umesto očiju je ruku delo Kurta Kobejna, a prvi put je ugledao svetlost dana pojavivši se na flajerima za žurku povodom izlaska njihovog debitantskog albuma Nevermind 1991. godine.

Postoji više teorija kad je reč o tome šta je inspirisalo Kobejna. Neki smatraju da je to izraz lica njihovih obožavalaca na koncertima, drugi da je to bio znak striptiz kluba u Sijetlu. Postoje i oni koji veruju da je to Kurt pijan crtao Eksla Rouza – ali nameće se pitanje kakve on veze ima sa Nirvanom i zašto bi baš on postao njihov logo?

Većina ipak smatra da je teorija o striptiz klubu najverovatnija.

Ramones

Artur Vega, kreativni direktor i veliki prijatelj benda, zaslužan je za prepoznatljivi logo. Rekao je:

Video sam ih kao krajnje američki bend. Oni su za mene predstavljali američki karakter. Pomislio sam da bi Veliki pečat Sjedinjenih Američkih Država bio savršen za njih, sa orlom koji drži strele – simbol snage i agresivnosti prema onima koji se usude da nas napadnu, i maslinovu grančicu, za one koji dolaze u miru. Ali smo odlučili da ga malo izmenimo. Umesto maslinove grančice drži grančicu drveta jabuke, pošto su Ramonsi simbol Amerike, kao pita sa jabukama. A pošto je Džoni bejzbol fanatik, naš orao drži bejzbol palicu umesto strele.

U spoljašnjem krugu su imena članova originalne postave benda.

Red Hot Chili Peppers

Izvor:Wikipedia

Zovu ga Star of Affinity i Star of Infinity.

Priča o njegovom nastanku glasi ovako: negde oko 1984. godine, direktor izdavačke kuće je rekao Entoniju Kidisu da smisli logo za svoj bend. On je nažvrljao prvo što mu je palo na pamet… a ostalo je istorija.

Tako da, ako ste se ikada pitali šta njihov logo znači, odgovor je – ništa konkretno.

 

 

 

Izvor: www.kultivisise.rs

Lepa Reč
About Lepa Reč 1631 Articles
Lepa Reč je portal koji izveštava o lepim i pozitivnim vestima u Zemlji i inostranstvu.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


ten − nine =