Kako najlakše očuvati laminat i zaštiti ga od oštećenja?

enterijer dnevne sobe

Nije iznenađujuće što je laminat posebno popularan izbor poda – od drugih opcija koje su dostupne na tržištu ga izdvaja ekonomičnost i široka paleta izbora boja, što je posebno važno jer je boja poda jedna od najuočljivijih detalja koji čine enterijer.

Laminatne obloge za pod najvišeg kvaliteta su veoma otporne na udarce i habanje, kao i hemijska sredstva koja se često koriste u domaćinstvu, pa dugo ostaju u očuvanom stanju.

Uz to ipak postoje mere i trikovi koje možete preduzeti kako bi laminat u vašem domu ili poslovnom prostoru, zadržao prvobitni sjaj. U nastavku teksta pronađute nešto više o tome.

Šta obezbeđuje otpornost lamintskom podu?

Za izdržljivost alminata je zaslužna njegova jedinstvena konstrukcija. S toga se nameće zaključak da, ako želite da adekvatno odžavate laminat i reagujete na pravi način pri naznakama oštećenja – najpre je važno da razumete od čega se on sastoji.

Laminat se sačinjen od četiri sloja:

  • Balansirajući sloj – štiti od prodora vlage
  • Noseći sloj – zaslužan za čvrstinu laminata
  • Dekorativni sloj od štamanog papira – od njega zavisi izgled laminata
  • Površinski sloj – obezbeđuje otpotnost na habanje, ogrebotine i fleke

Noseći sloj laminata koji sadrži drvene vlaknatice obezbeđuje da laminat u svom sastavu sadrži 80 procenata drveta. Takva struktura mu omogućava da bude otporan na težinu nameštaja i na ostala veća oštećenja usled normalne upotrebe u domu.

Mnogi odlučuju za postavljanje ove udobne podne obloge u dečijim sobama i kuhinjama, jer pored izdržljivosti na udarce, laminat je zahvaljujući površinskom sloju otporan na nastajanje trajnih fleka – samo ukoliko se pažljivo neguje.

enterijer doma

Jednostavni trikovi – kako da redovno održavate laminat?

Redovno čiščenje je prvenstveno važno radi održavanja higijene prostora i uklanjanja, to jest sprečavanja, bakterija, virusa i alergena. Osnovna sredstva za dezinfekciju i čišćenje vam mogu pomoći u tome.

Tokom redovnog čišćenja laminatnog poda, važno je da znate koji metod čišćenja je najadekvatniji, kako pri čišćenju ne bi došlo do oštećenja podne površine – poput podizanja laminata usled preterane vlage.

To, pre svega, podrazumeva upotrebu odgovarajućih dezinficijenasa, ali i tkanina i četki za čišćenje. Laminat, iako izdržljiv kada je reč o svakodnevnoj upotrebi, možete oštetiti upravo neadekvatnim održavanjem.

Nikako ne koristite paročistač radi efikasnog čišćenja. Iako su paročistači inače korisni alat za dezinfekciju prostora, njihova upotreba tokom održavanja laminata dovodi do bubrenja laminata usled delovanja vrućom parom.

Redovno čišćenje metlom i usisavanje je najvažniji u borbi protiv sitnih čestica prljavštine koje mogu da imaju abrazivno dejstvo. Najbolje bi bilo da nakon toga koristite krpe od materijala mekih vlakana – od vune, flanela, pamuka ili mikrofibre,  kako biste ih u celosti uklonili.

Jednom nedeljno je dovoljno da laminat čistite upotrebom hemijskih sredstava i vode, pri čemu je posebno važno da vodite računa o tome da “iza vas” ne ostaje prekomerno vlage, to jest vode – sem kada laminat u svojoj strukturi poseduje hidroizolaciju.

Važno je da koristite sredstva koja su specijalno namenjena ovoj vrsti podova, jer one neće u svom sadržaju imati agresivne supstance koje nagrizaju pod, kao što su hlor, amonijak, kiseline, abrazivni proizvodi koji sadrže prah, itd.

Kada pronađete odgovarajuću rutinu čišćenja, neće vam teško pasti redovno održavanje laminata. Usputno čišćenje čak može postati deo vaših jutarnjih ili večernjih navika.

Praktični saveti – kako da najlakše sanirate oštećenje laminata?

Kada smo ustanovili o čem sve treba da vodite računa pri čišćenju i održavanju laminata kako biste sprečili oštećenja, važno je da vam damo i nekoliko praktičnih saveta koji će vam se naći pri ruci kada se nezgoda ipak dogodi.

Gotovo je očekivano da će se uprkos vašem pažljivom pristupu održavanju, ipak nekada dogoditi da se nađete u situaciji da je potrebno da sanirate ili zamaskirate nastalu štetu.

Kako ukloniti ogrebotine na laminatu?

Koliko god pazili,  uz uobičajeno svakodnevno korišćenje laminata – neminovno je da će nekada nastati ogrebotina. Iako je laminat odličan izbor za dom u kojem žive ljubimci, ponekad čak šapice vašeg ljubimca mogu na ovaj način oštetiti pod.

Jedan od najpopularnijih trikova je da uklonite manje ogrebotine, to jest sakrijete ih na laminatu, je upotreba voštanih boja koje odgovaraju boji vašeg laminata – najpre detaljno i dubinski očistite površinu, a zatim nanesite voštanu boju na ogrebotinu i obnovite njegov izgled.

Kako da zaštitite laminat od vlage i sprečite podizanje laminata?

Voda je definitivno najveći neprijatelj laminata, međutim laminat možete zaštititi dodatnim premazima kako bi bio otporan i na ovu vrstu štete. To su najčešće premazi na bazi voska.

Tragove uticaja vlage na laminat ćete najpre uočiti na ivicama spojeva poda. U tom slučaju dolazi do podizanja, to jest bubrenja laminata, a najčešće i do trajnog oštećenja.

Zato je veoma važno voditi računa o stepenu vlage u prostoriji, kao i nakon upotrebe vode pri čišćenju obavezno prebrisati laminat dobro isceđenom krpom.

Laminat može biti otporan na vodu i u svom originalnom izdanju – kao pri slučaju kada su tokom njegove proizvodnje korišćena sredstva za zaštitu od vlage poput parafina i mastike.

Laminat je veoma zahvalna podna obloga za održavanje. Osim što je odnosom cene i kvaliteta isplativa investicija, njegova stabilnost i izdržljivost su jedni od glavnih razloga zbog kojih je laminat toliko popularan. Uz malo truda i veštine, veoma možete uticati na dugovečnost laminata u vašem domu. Nadamo se da će vam ovaj tekst biti od koristi, tako da sledeći put tokom čišćenja možete da pustite svoju omiljenu muziku i budete bez brige da ćete napraviti bilo kakvu grešku.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


12 − eight =