Srce predstavlja centar ljudskog života, pumpa našu krv i pomaže cirkulaciju kiseonika kroz naše telo. Simbol srca je veoma bitan u popularnoj kulturi, možemo ga videti svuda, od klasičnihumetničkih dela do moderne anime verzije simbola. Fotografija srca iskače u filmovima, muzici, odeći, na milion drugih objekata i naravno, na slatkišima.
Ali, kako smo od jednog došli do drugog? Zašto krvavi organ u centru naših grudi simbolizuje sve što osećamo u vezi sa ljubavi? I kako smo došli do simbola za srce koji nimalo ne liči na pravo srce?
„Svako može da opiše vreme kada im je srce preskočilo pri pogledu na simpatiju. I svako može opisati momenat intenzivnog bola u srcu nakon što im je neko slomio srce. Dr Kerol Vatson, profesorica medicine i kardiologije na Univerzitetu Kalifornija u Los Anđelesu, rekla je za HuffPost: „ Vidite ljubav svog života, vaše srce počinje da preskače i treperi. Odmah pretpostavljate da je u pitanju vaše srce i da ste zaljubljeni.“
Iako primećujemo ova osećanja privlačnosti u našem srcu(možda i u drugim delovima tela), prava ljubav zapravo počinje u mozgu.
Postoji zaista snažna veza mozga i srca. Biti zaljubljen može lučiti iste hormone koji mogu učiniti da srce udara brže i jače, kako bismo mogli da otrčimo od opasnosti. Ali, nema razloga za strah, jednostavno smo samo zaljubljeni. Na drugom kraju veze, kada naša osećanja bivaju povređena, srce je povređeno, navodeći vas da patite od onoga što nazivamo „slomljenim srcem“.
Postoji nešto što se zove sindrom slomljenog srce, ima i svoj tehnički naziv „Takotsubo kardiomiopatija“ koja se ispoljava kada dođe od teškog emocionalnog stanja poput smrti deteta ili gubitka voljenih. U suštini, dobijate ogromnu količinu saosećajnih hormona, oni omamljuju srce i ono prestaje da funkcioniše normalno. Dakle, na kraju završite sa zastojem srca. Ono se oporavi, ali u mnogo slučajeva, nikad potpuno.
Drugim rečima, slomljeno srce, zaista može slomiti vaše srce. Prema tome, veza između srca i ljubavi je jaka.
Kada su ljudi pokušali da izraze sva ta osećanja, kako su stvorili simbol za srce? Učenjaci i dalje vode debatu o poreklu simbola. Jedno objašnjenje je da vodi poreklo iz antičke Grčke i Rima koji su koristili isti simbol. U to vreme, retka biljka koja se zvala Silfium, sada se smatra izumrlom, je korišćena kao afrodizijak i metoda kontracepcije. Njeno seme je izgledalo vrlo slično obliku srca kakav danas poznajemo.
Taj oblik je prikazan u ranim anatomijskim crtežima srca antičkih filozofa Aristotela i srednjovekovnih naučnika.
U kasnom 17. Veku, katolička crkva je postavila religijski obrt na sliku, kada je sveta Marija Margareta Alakok imala viziju srca okruženog trnjem. Ova vizija je postala poznata kao Presveto srce Isusovo, simbol ljubavi i pobožnosti.
Bez obzira kada je simbol nastao i ko ga je proširio, sa sigurnošću možemo reći da je to najvredniji simbolički organ koji imamo. Svakog februara, posvetimo čitav dan slavljenju srca. Ljubav sama po sebi predstavlja vitalan deo ljudskog postojanja, a mi smo dodatno razvili tehnologiju i algoritme koji nam pomažu da pronađemo ljubav našeg života.
Apsolutno ima smisla to što je srce povezano sa ljubavlju. Tu je i prilično jaka mozak-instinkt povezanost, takođe. Osećaš da si zaljubljen u nekoga i odjednom dobiješ dijareju. Ali to i nije tako slatka priča.
Prevedeno sa: Huffpost.com
Be the first to comment