Ponekad je teško rečima izraziti ono što osećamo. Ovde navodimo 8 reči iz drugih jezika koje će vam pomoći da još bolje definišete svoje momente opuštanja, tuge i koncentracije
Ako imate sreće, može vam se desiti da pri učenju stranog jezika otkrijete tu magičnu reč koja može mnogo bolje da opiše nešto nego neka reč iz vašeg maternjeg jezika. To je kao da ste otkrili pravo malo blago, a kako ne postoji istovetna reč u vašem jeziku, može se reći da je u pitanju neprevodiva reč.
Osobe koje potiču iz određenog dela sveta sigurno drugačije potrebe od onih koje žive na drugom kraju istog kontinenta. Čak i kada se radi o onim univerzalnim stvarima koje su nam svima zajedničke, kao što su osećanja, razmišljanja ili strahovi, može se desiti da, u zavisnosti od jezika, neki imaju na raspolaganju raznovrsniji izbor za izražavanje, a drugi poseduju precizniji dijapazon za definisanje istih.
U nastavku ćete videti kako različiti jezici percipiraju i definišu koncepte koji su u vezi sa spokojem i emocijama. Sigurno je da će vam se obogatiti rečnik da biste bolje opisivali ono što osećate, lakše ćete prepoznavati nijanse vašeg blagostanja, a i malo više ćete se upoznati sa drugim kulturama. Uvidećete da su reči koje slede u uskoj vezi sa određenim kulturnim tradicijama. Možda ste već i iskusili neka od ovih osećanja i samo vam je falila tačna reč kojom ćete ih opisati.
Zapamtite da učenje drugog jezika sa sobom donosi i upoznavanje sa drugom kulturom.
5. Seijaku (japanski)
Tokom prethodnih vekova, wabi-sabi je postao sastavni element tradicionalnog japanskog stila života. Tačnije, radi se o prepoznavanju lepote svakodnevnog života u svoj njegovoj prolaznosti i uz sve nesavršenosti. Živimo u krajnje užurbanom društvu i malo nas ima vremena da zastane, napravi pauzu i uvidi tu lepotu. Usko povezana sa idejama wabi-sabi-ja, nalazi se i reč seijaku, reč koja umanjuje haotičnost svakodnevnog života i dopušta da se odmorimo.
Osobenost ove reči nam pokazuje da to nije nešto se postiže tokom rigoroznog načina života kakav praktikuju budisti, niti je poenta u begu od rutine tako što se odmaramo na plaži dve nedelje. Naprotiv, samo nam je potrebno nekoliko kratkotrajnih trenutaka svakog dana da bismo povratili mir pre nego što nastavimo sa svojim aktivnostima.
6. Chouzourévo (grčki)
Šest je sati ujutru, napolju je hladno, još nije svanulo i ne postoji mesto na ovom svetu na kojem biste radije bili nego u svom krevetu. Da li vam je poznat taj osećaj zadovoljstva dok gasite alarm jer ste upravo shvatili da zapravo ni zbog čega ne morate da ustajete iz kreveta? Ovaj izraz iz grčkog jezika opisuje osećaj radosnog vraćanja u krevet do daljnjeg. Chouzourévo se odnosi na čin dokoličarenja u krevetu i na onu beskonačnu udobnost koja se time dostiže.
7. Mamihlapinatapai (jagan)
Ako sebe smatrate beznadežnim romantikom, onda ste sigurno već čuli za ovu reč. Međutim, na internetu joj je izgleda dodeljeno pogrešno značenje jer se ona ne odnosi implicitno na par ljubavnika. Sporedno značenje ove reči, poreklom iz jednog plemena iz Ognjene zemlje, odnosi se na snažan pogled koji povezuje dvoje govornika, a na način koji se nalazi iznad reči. Ovaj izraz bi mogao da se objasni i kao trenutak neverbalne komunikacije između dva uma, ali u kojem nijedna osoba ne preduzima korake da bi sve to preraslo u nešto više od pukog vizuelnog kontakta.
8. Ayuramat (inuktitut)
„Takav je život“ je izreka koja može da se koristi kao znak mirenja sa nekom nesrećnom situacijom gde ne postoji nikakva naznaka poboljšanja u budućnosti. „Što je bilo, bilo je“ dobro pokazuje završnicu nekog dešavanja, bilo ono dobro ili loše. Na sličan, ali daleko pozitivniji, način u filozofiji, ayuramat zauzima jedan pragmatičan pogled na događaje koji ne mogu da se menjaju, ali gde ipak postoji određena doza nade.
Ovaj izraz ipak donosi zrno utehe kada kažete nekome da nema smisla da brine oko onih stvari na koje nikako ne može da utiče. Naravno, ako uzmemo u obzir hladne temperature i način života Inuita (iz čijeg jezika ova reč potiče), nije teško zamisliti da vrlo često koriste ovaj izraz, pogotovo što su neukrotive vremenske prilike jedan od najbitnijih faktora u njihovom životu.
Izvor: Jelena Bunić, iSerbia.rs
Be the first to comment