Pravljenje web sajta nekada je bila enigma za “obične” ljude. To je bila privilegija dostupna isključivo ljudima iz IT sveta, edukovanim i obučenim inženjerima. Njihove usluge nisu bile jeftine, a web sajtova je bilo daleko manje nego sada.
Nikada nije bilo lakše i dostupnije napraviti web sajt nego danas. U moru noviteta koje donosi brzi razvoj tehnologije i protoka informacija, jedna od značajnih novina su u besplatne platforme za pravljenje sajta ili bloga. Na svakom koraku, u svakom ćošku interneta pronaći ćete veliki broj platformi za blog ili sajt koje su potpuno besplatne za korišćenje. I svakim danom ih je sve više.
Šta su platforme za blog?
Platforme predstavljaju sistem za upravljanje sadržajem, njegovo kreiranje, uređivanje i objavljivanje na internetu. Postoji pregršt kvalitetnih platformi za blogovanje koje imaju slične osnovne karakteristike, a razlikuju se po pojedinim korisničkim funkcijama i mogućnostima.
Iako je veliki broj platformi na engleskom jeziku, nije potrebno da budete sudski tumač za engleski jezik da biste mogli da instalirate platformu. Osnovno znanje i stotinak stručnih reči je sasvim dovoljno.
Osnovne karakteristike platformi za blog
Ovo su ujedno i njihove zajedničke karakteristike:
– Besplatne su za korišćenje;
– Domen i usluge hostinga su besplatni;
– URL adresa bloga, pored naziva samog bloga, sadrži i naziv platforme – www.blogplatforme.nazivplatforme (npr. wordpress) .com;
– Vlasnik sajta je platforma, a ne vi (ukoliko nestane platforma koju ste izabrali, nestaće i vaš blog);
– Nude gotove teme i šablone koje možete menjati po želji i potrebi (ali je mali broj vizuelnih šablona);
– Ne zahtevaju apsolutno nikakvo programersko znanje.
Kao što vidite, besplatne platforme za blog imaju svoje prednosti, ali i nedostatke. Ja uvek preporučujem drugu opciju – zakup domena i hostinga, a o tome sam pisala u tekstu “Kako i zašto da pokrenete blog“.
Ukoliko ste početnik i nemate posebna tehnička znanja, verovatno vam je lakše da krenete sa pisanjem na besplatnoj platformi za blog. Posebno ako niste sigurni u razloge za pisanje bloga, odnosno u to da ćete imati vremena za njega ili da će vam se pisanje bloga uopšte svideti. Na raspolaganju vam je 25 besplatnih platformi za blog, a vi ćete već izabrati platformu koja vam najviše odgovara.
Kvalitetne besplatne platforme za blog
Na listi je 25 besplatnih platformi za blog sa kratkim uputstvom za korišćenje. Svaka ima svoje prednosti i mane, a izbor je na vama.
1. Bloger.com je jedna od najstarijih platformi. U vlasništvu je Google kompanije, tako da je lako da se povežete sa ovom platformom preko Google naloga. Samo postavljanje bloga je veoma jednostavno i bez ikakvih troškova.
Međutim, s obzirom na to da je Blogger hostovan online, uz njega ćete dobiti i besplatni poddomen koji će izgledati ovako: nazivsajta.blogspot.com. Ukoliko želite da koristite drugačiji domen, ta opcija se dodatno plaća (jedan od popularnih blogova koji koristi ovu opciju je FashionPulis). Hosting je stabilan i besplatan. Samo postavljanje bloga na ovoj platformi je brzo, a platforma je dobro optimizovana. Pruža mogućnost postavljanja reklama (Google AdSense), a integrisani su: Google+ za komentare, Feedburner koji je zadužen za plasiranje sadržaja preko RSS feeda, Google prevodilac. Takođe, postoji integracija sa društvenim mrežama. Blogger je dobro rešenje za osobe koje vode blog iz hobija i za male personalne blogove.
Mane: vaš blog nije vaše vlasništvo, nemate mogućnost kreiranja sopstvenog brenda.
2. WordPress.com je hostovana bloging platforma i nema potrebe da kupujete domen ili hosting, već dobijate poddomen na WordPress.com domenu pa će blog imati WordPress.com na kraju (npr. nazivbloga.wordpress.com).
Postoji besplatna i plaćena verzija ove platforme. WordPress nudi nekoliko stotina tema i ukoliko izaberete besplatnu verziju, nemate mnogo mogućnosti kada je u pitanju dizajn. Ova platforma je dobro rešenje za ljude koje vode blog iz hobija, profesionalne blogere kojima ne smeta da se njihov blog nalazi na poddomenu, ali i sve one koji žele da naprave blog bez ikakvih ulaganja.
Mane: nemate mogućnost da postavljate reklame, instalirate nove dodatke, teme ili da menjate HTML kod, ograničeni ste na 3 GB prostora.
3. Tumblr je jedna od najpopularnijih i vizuelno najzanimljivijih besplatnih platformi za blog. Predstavlja kombinaciju bloga i Twitter feeda i odlična je za mikroblogovanje i postavljanje kratkog sadržaja (slike, video i audio snimci). Odlična je za promociju vašeg bloga jer je Tumblr zapravo društvena mreža lojalnih korisnika i pogodan je za one koji žele blog kao dugoročnu opciju.
Ima “rebloging” funkciju, odnosno omogućava vam da delite sadrža i sa drugih blogova. Svakako ima više prednosti no mana, a poznati blogovi na ovoj platformi su TheEconomist, blog sa citatima Noama Čomskog.
4. Blog.com je jedna od najboljih besplatnih platformi za blog. Nudi veliki broj zanimljivih pozadina za blog i mogućnost nadogradnje bloga. Takođe, postoji i opcija nabavljanja ličnog domena. Platforma je laka za korišćenje pa se upoređuje sa korišćenjem e-maila.
5. WIX je još jedna vrlo popularna besplatna blog platforma, a nudi vam i besplatan poddomen (kao i prethodno navedene platforme). Nudi veliku podršku korisnicima u vidu foruma i korisničke podrške, ali i opcija koje se na drugim platformama plaćaju: mobilne aplikacije, animacije, listanje teksta, tekst u kolonama.
Platforma ima oko 500 dostupnih dizajnerskih rešenja, a veliki broj funkcija za izgradnju, poboljšanje i unapređenje funkcionalnosti je već ugrađeno. Namenjena je ljudima koji nemaju iskustva u web dizajnu, koji imaju firmu i žele optimizovan sajt i blog u jednom.
6. Weebly nudi teme prilagođene online prodavnicama, poslovanju, portfoliju, ličnim sajtovima, blogovima; lako snalaženje u šablonima, prilagođavanje sajta mobilnim uređajima, galerijama fotografija; moćne alate za SEO; pravljenje formulara; ugrađivanje video zapisa sa drugih sajtova; praćenje statistike poseta, i mnoštvo drugih pogodnosti. Dobijate poddomen (kao i kod ostalih). Platforma je uvrštena u 50 najboljih sajtova, a pogodna je za firme koje žele da odvoje blog od sajta i one koji prave blog iz hobija.
7. JIMDO je besplatna platforma za blog/sajt vrlo jednostavna za korišćenje: odaberite temu, postavite fotografije, uredite tekst, i objavite. Pogodna je za pravljenje različitih vrsta sajtova – blogovi, online prodavnice, poslovne strane, a temu je moguće prilagoditi potrebama korisnika. Platforma je odlična za korisnike koji su stalno u pokretu jer nudi vrhunske aplikacije za mobilne telefone, a svaki sajt je automatski prilagođen raznim uređajima i izgleda jednako dobro na monitoru računara, tableta ili mobilnog telefona.
8. IM Creator je prilagođena standardnim uređajima, ali i “pametnim” satovima i Google naočarima. Sajtovi izgledaju fenomenalno i prilagođeni su različitim potrebama, ali i optimizovani za pretraživače u skladu sa SEO. Usluga hosting i protok podataka su besplatni, mogu se uređivati u pokretu i nisu ograničeni količinom objavljenog sadržaja. Najpopularnije teme na platformi su za venčanja, restorane, blogove, modu i poslovanje.
Ono što je razlikuje od drugih je korišćenje tehnologije EPRS Polydoms, odnosno traka koje se razlikuju u izgledu, boji i nameni. Tako je moguće na sajt postaviti trake za blog, galeriju fotografija, elektronsku prodavnicu i formu za kontakt…
9. Squarespace je platforma nastala za operativni sistem iOS, ali je pokazala vrlo kvalitetnom i korisnom pa je kasnije razvijena i za Android. Vrednosti kojima se vode jeste da vlasnik svakog veb sajta treba da pođe od sebe i stvara za korisnike ono što bi stvorio za sebe, da i kreativni pojedinci mogu da proizvedu sjajne stvari, da lepota jednostavnosti leži u detaljima, da svaki posao zahteva vreme.
Squarespace ima opciju koja vam omogućava da menjate izgled stranica tako što raspoređujete elemente koristeći jednostavan “prevuci i spusti” sistem. Nudi veliki broj vizuelno interesantnih rešenja i dodataka kojima možete uključiti i dodatne funkcionalnosti na svom blogu. Platforma je idealna za korisnike koji nemaju iskustva u web dizajnu i preduzetnike koji žele lepo dizajniran sajt sa blogom.
Jedina mana je što je besplatna samo tokom probnog perioda od šest meseci, ali su i tada mogućnosti korišćenja ograničene.
10. Medium je platforma namenjena blogerima i piscima za objavljivanje članaka i tekstova, a koje raspoređuje pomoću pojedinih algoritama i uređivačke politike. Izgled bloga nije moguće promeniti i svi korisnici imaju istu temu, ali nudi veliki broj ugrađenih tipografskih funkcija.
11. Webs je vrlo slična platformi Weebly. Nudi 40 MB prostora za skladištenje sadržaja, a moguće je dodati forum, galeriju slika, video snimke i drugi sadržaj. Platforma je veoma jednostavna za korišćenje.
12. Ghost platforma je zapravo skup najboljih karakteristika WordPressa – potpuno je prilagodljiva po pitanju dizajna, dodataka, odličnih tema. Postoji besplatna (bez usluge hostinga) i plaćena (Pro) verzija. Nudi veliki broj lepih tema – besplatnih i plaćenih. Pogodna je za blogere koji žele da budu zapaženi i osobe koje vole da eksperimentišu sa web developmentom.
13. LiveJournal je platforma svrstana u top 10 platformi. Takođe, smatra se i vrstom sajta za umrežavanje jer pruža mogućnost: pretraživanja baze korisnika po zanimanjima i interesovanjima, učestvovanja u anketama i komuniciranja sa ostalim korisnicima. Platformu koriste mnogi političari, posebno u Rusiji (povezana je sa popularnim online novinama). Pogodna je upravo za kreiranje online časopisa, dnevnika…
14. Penzu je vrlo prilagodljiv sajt i omiljen velikom broju korisnika. Prilagodljivost se ogleda u mogućnosti pokretanja tri različita tipa dnevnika: javni (Daily Diary), privatni (Expressive Journal) i putnički (Travel Journal). Moguće je isprobavanje platforme pre registrovanja.
15. Postach.io je platforma za blogovanje koja zapravo bloguje iz Evernote, a korisnicima omogućava čuvanje beleški, klipova, slika i datoteka. Za korišćenje ove platforme, neophodan je Evernote nalog.
Mane ove platforme su nemogućnost ažuriranja objava bez Evernote aplikacije i ograničene teme i aplikacije.
16. Svbtle je impresivna platforma koja izgleda kao moderna verzija table za pisanje.
17. Drupal je mnogo više od platforme za blogovanje i predstavlja razvijeni Content Management System na kome se može napraviti sajt ili blog. Platforma ne pruža usluge hostinga i za njeno korišćenje neophodno je određeno znanje. Namenjena je iskusnim web developerima i vlasnicima velikih kompanija koji imaju mogućnost da angažuju tim IT stručnjaka.
18. Joomla je vrlo moćna i fleksibilna platforma, ali zahtevna za učenje. Domen i usluga hostinga nisu u ponudi, ali zato jeste nekoliko stotina različitih šablona koje korisnik može prilagođavati svojim potrebama, kao i veliki broj dodataka i alata za unapređenje sajta.
19. Magento je content i blog platforma, ali se najviše koristi za e-commerce sajtove. Osnovni razlog zbog kojeg ova platforma sadrži i blog je kako bi e-commerce sajtovi imali i tu opciju, a namenjena je definitivno iskusnim web developerima jer zahteva mnogo vremena za učenje.
20. TypePad je platforma sa uključenim hostingom i vrlo laka za korišćenje. Odlična je za početnike i vrlo popularna.
Sigurna sam da ste već izabrali omiljenu platformu za blogovanje. Ukoliko ste i dalje neodlučni, evo još nekoliko platformi:
21. GoDaddy
22. SITE123
23. SiteBuilder.com
24. BigCommerce
25. Volusion
27. Yola
28. Jekyll
29. SilvrBack
30. FreeVlog
31. Xanga
32. Bravenet
33. InsaneJournal
Postoji još mnogo besplatnih, ali i plaćenih platformi za blog. Većina platformi omogućava korisniku da kasnije odluči o kupovini svog domena, izabrane teme i time personalizuje svoj blog.
Nadam se da će vam lista pomoći da izaberete odgovarajuću platformu i postanete član velike blogerske zajednice. Volela bih da mi javite u komentarima koja platforma vam je omiljena, između kojih se dvoumite i koju ste izabrali.
Izvor: https://jelenamilosevic.com
Be the first to comment